Blog
PRVNÍ MĚSÍC S EXEKUČNÍ NOVELOU: účetní ve zmatku, část dlužníků zaskočí výplatní páska
Zaměstnavatelé a mzdoví účetní si pár týdnů po startu novely exekučního zákona stěžují, že dostali málo času na to, aby se změnám přizpůsobili. Ty se týkají toho, kolik mají srážet ze mzdy pracovníkům v exekucích či insolvencích. Nejasnosti mohou způsobit potíže firmám i jejich lidem, mzdoví účetní musí dlužníkům správně strhnout třeba i desetitisíce korun.
Podle údajů Exekutorské komory bylo ke konci loňského roku v Česku 650 tisíc dlužníků, na které bylo vyhlášeno přes čtyři miliony exekucí. Není ale jasné, kolik z nich pracuje. Nově se mění pravidla pro strhávání srážek ze mzdy u dlužících zaměstnanců podle typů dlužných částek a zároveň podle jejich počtu. Pro některé se tak pravidla od října nemění, jiný může mít srážky až dvojnásobné.
Tomu všemu se zaměstnavatelé a jejich účetní teď přizpůsobují. „Úprava a testování systému zaberou desítky dní. Vzhledem k tomu, kolik je změn, byla i aktualizace systémů poměrně náročná,“ upozorňuje manažerka Akademie mezd, kterou provozuje poradenská společnost RSM, Lucie Kubátová.
Připomněla, že předpisy vyšly ve Sbírce zákonů teprve 3. září, tedy necelý měsíc před samotnou účinností novely. Účetní se tak museli urychleně seznámit s novými pravidly, aby je stihli použít už v příštích výplatách, a současně obeznámit o změnách také dlužící zaměstnance. Podle Kubátové by na to bylo potřeba alespoň tři měsíce.
Podobně mluví také viceprezident Svazu účetních ČR Miloslav Hejret: „Novela přišla téměř v utajení.“ Podle něj je doba začátku účinnosti nového předpisu od jeho zveřejnění opravdu krátká, navíc se jedná o problematiku složitou a nové ustanovení je nejasné.
Odborná obec proto podle něj čekala také na určité odborné výklady, aby mohla novou problematiku uchopit. Nic takového ale nedostala. Účetní navíc stále nevědí, zda v daném měsíci u každého dlužníka postupují správně. „Problém je s novými zaměstnanci, podklady od exekutorů docházejí postupně a nelze se včas spolehnout, že přehled exekucí je kompletní,“ uvedl Hejret.
HN se obrátily s žádostí o vyjádření také na ministerstvo spravedlnosti. Do uzávěrky vydání ale žádná reakce nepřišla.
Při řešení srážek ze mzdy dlužníkům se dnes rozlišují pohledávky na přednostní a nepřednostní. Mezi přednostní patří dluhy na výživném, daních a poplatcích či třeba na mzdách. Do nepřednostních pak spadají zejména běžné dluhy ze spotřebních úvěrů nebo nezaplacené pokuty.
Do konce září platilo pravidlo, že kdo měl jen nepřednostní pohledávky, mohl přijít pouze o třetinu zbytku čisté mzdy, tedy toho, co z ní zbylo po odečtení takzvané nezabavitelné částky. Ta se počítá z životního minima a nákladů na bydlení.
Od října je to jinak. Pokud má ale někdo nepřednostní pohledávky a aspoň čtyři exekuce, nově se mu sráží dvě třetiny zbylé čisté mzdy, tedy dvojnásobek oproti bývalému pravidlu. Účetní tak musí sledovat počet exekucí u dlužícího zaměstnance. A ten může být překvapen výší srážky.
Pokud má dlužník oba typy pohledávek, jde jedna třetina na přednostní exekuce a jedna třetina na nepřednostní nebo přednostní exekuce v závislosti na datu doručení prvnímu plátci mzdy. Dlužníkovi zbyde pouze nezabavitelná částka a třetí třetina. „U těchto zaměstnanců se prakticky nic nemění,“ uvádí Kubátová.
Kromě výpočtu exekučních srážek nastaly změny i v odsunutí účinků exekučních rozhodnutí. Jakákoliv změna, která se týká dlužníkových exekucí, se uplatní až v příštím měsíci, nikoliv okamžitě, jak tomu bylo doposud. „Na to také každá účetní musí myslet,“ dodala Kubátová.
Zdroj: HN.CZ